- ingilizce türkçe (Makale)
- Nelere Dikkat Etmeliyim?
- Özellikler
- Demo (Download)
- Ekran Görüntüleri
- Basın Bülteni
- Kurulum Gereksinimleri
- Çeviri Programı Örnekleri
Email :
Şifreniz :
 
Üye ol
Şifremi unuttum
Aktivasyon gönder
Sametran Ebülten
Duyurularımız için lütfen e-mail adresinizi ekleyin
 
 
 

Sametran haberini İzlemek için tıklayın
 
Pcworld dergisindeki - ingilizce türkçe çeviri
 
Pc Magazine dergisindeki - ingilizce türkçe çeviri
 
İTO Gazatesi - ingilizce türkçe çeviri
 
Chip Dergisindeki - ingilizce türkçe çeviri
 
Dünya Gazetesindeki - ingilizce türkçe çeviri
 
ingilizce türkçe
 
ingilizce türkçe çeviri programı
 

Milli Değerlere Sahip SAMETRAN Takımı kimdir?


Eyüp Kutlu - Hüseyin Mihrabi - Reha Biçer

Sametran projesi yıllarca üzerinde çalışılarak ortaya çıkmış milli değerlere sahip bir projedir. Proje 14 yıl süren, çok büyük özverili çalışma sonucunda ortaya çıkmıştır. İnanıyoruz ki, Sametran projesi tüm dünyada çözüm bulunamıyan, Makine çevirisi üzerinde yeni bir oluşumun habercisi olacaktır. Bu proje Türk dilinin dünya üzerindeki kullanım oranını arttıracak ve Türk halkı bu proje ile dünya üzerinde bilgi kaynaklarına çok hızlı ve çok ucuza sahip olabilecektir.

Sametran proje ekibi bu milli amaç doğrultusunda bir araya gelmiştir. Amaçımız bu projeyi tüm dünya dillerine uygulamak, İstanbul'u dünyada birinci otomatik çeviri merkezi haline getirmektir.

Hüseyin Mihrabi

1968 yılında doğdu. Iranın batı Azerbaycan eyaleti Maku şehrinde doğdu ve eğitim hayatını Salmas şehrinde devam ettirdi. 1987 yılında yapılan üniversite sınavında İran genelinde 3. sırada Tahran üniversitesi Bilgisayar mühendisliği bölümü kazandı. Daha sonra 1992 yılında Paris Teknik üniversitesin Yapay zekâ üzerinde Yüksek lisansını tamamladı. Eğitim çalışmalarını tamamladıktan sonra Irana dönüp çok önemli projeleri yönetip faaliyete geçirdi. Aynı zamanda Yapay zeka üzerinde makine çevirisi üzerinde çalışmalarımda devam ettirdi. 1999 yılında Iranın en büyük bilgisayar firmalarından biri olan “Umurpardaz” firmasında genel müdürü olarak görev yaptı. 2004 yılına geldiğinde makine çeviri yazılımında %60 oranına gelmişti ve bu değer onun tarafında başarısız bir orandı. Bu şekilde daha fazla bir ilerleme kaydedilemeyeceğini düşündüğünden ve  2004 yılının son aylarında yapay zeka ile hazırlamış olduğudu çeviri sisteminin mantığını tümüyle değiştirip olaya matematik açısında yaklaştı. Bu arada İstanbul’a gidip, Marmara ve Boğaziçi üniversitesindeki dilbilimci uzmanlar ile kurallar üzerinde uzun zamanlar çalışmalarda bulundu. Sistemde kullanılan sözcüklerin lisansını alıp, projeye uygun hale getirdi. Uzun yıllardır uğraşıp fakat çözüm bulamaduğu mantık ve yazılım hatalarını bulmuş olduğu çift entegral formülleri ile yeniden programladı ve 2006 yılına geldiğinde artık proje dünya standartlarının üzerinde %95 oranında çeviri yapabilen bir orana gelmiş oldu. Bu projenin milli değerler taşıdığını düşündüğünden dolayı birçok kurum ve yurtdışından gelen firmaların tekliflerini geri çevirdi. Proje gereken destek ve değeri verebilecek bir takım aradığı sıralarda, İstanbul’daki çalışmaları sırasında tanışmış olduğu düşünce ve yeteneklerine güvendiği Bilgi Parkı kurucuları olan Eyüp Kutlu ve Reha Biçer arkadaşlarıyla bu projenin daha iyi yerlere gelmesi için bir yolda yürümeye karar verdi.

Reha Biçer

1975 yılında İstnabul'da doğdu. Eğitimini Girne Amerikan Üniversitesi bilgisayar mühendisiliği bölümünü 1998 yılında fakülte birinci olarak bitirdi. 1987 yıllarında programcılığa Commodore 64 ile başlamış ve Amiga üzerinde profesyonel olarak oyun yazılımlarıyla devam etmiştir. 1994 yılında çocukluk arkadaşı olan Eyüp ile GAU'daki tüm bilişim alt yapı ve üst yapıyı yapmış, asistan olarak eğitimini tamamlanmıştır. 1998 yılı sonu itibariyle ShowTV İnternet Merkezindeki görevine başlamıştır. NetTivi ve OnlineShow programlarını canlı yayında sunmuştur. 1999 yılında askerlik görevine başlamış ve 2001 yılında bitirmiştir. 2003 yıllarında TV programı yazılımları arasında Med Yapım ile çalışmalarda bulunmuş Gülben Ergen ile Eve Doğru, Haluk Bilginer'in Maksimum Risk programlarının yazılımlarını geliştirmiştir. Eyüp Kutlu ile 2004 yılında BilgiPARKI yazılım şirketini kurmuştur. 2006 Temmuz ayında çok değerli eşi Yelda Hanımla evlenmiştir.

Eyüp Kutlu

1975 yılında Rize'de doğdu. Lise yıllarında bir çok yazılım projelerinde bulundu. Yazmış olduğu bir çok yazılım projelerle yurt dışında yarışmalara katılarak ödüller aldı.. TV programlarına yazılımlar üretti ve 1990 yıllarında profesyonel Amiga yazılımcısıydı. Çeşitli Amiga oyunları ve programları geliştirdi. 1994 yılında cocukluk arkadaşı Reha ile Girne Amerikan Üniversitesinin bilgisayar mühendisliği bölümüne girdi. Okul bitiminden sonra 1999 yılında Microsoft Türkiye'de görev yaparak çeşitli projelerde öncülük yaptı. Microsoft'un uzmanlık belgeleri olan MCP, MCP+I, MSCE kimliğini aldı. 2001 yılında Kıbrıs'daki Microsoft Teknik Eğitim Merkezi Genel müdürlüğü yaptı. 2003 yılında askerlik görevi tamamladı ve 2004 yılının ortalarında çocukluk arkadaşı olan Reha ile birlikte BilgiPARKI yazılım şirketini kurdu. 2006 Mayıs ayı itibariyle çok değer verdiği eşi Birgül Hanımla evlenmiştir. Şuanda Sametran projesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Bu sitenin hakları Bilgi PARKI tarafından saklı olup sitenin içeriği izinsiz olarak hiçbir yerde kullanılamaz.

G.Pala Mh. Nadide Sk No:11 Avcılar - İstanbul
Tel:0 212 425 5005 (pbx) Faks:0 212 425 1900

Powered by Bilgi PARKI

Flash Games | Site Haritası

Müşteri HizmetleriMüşteri Hizmetleri Teslimat ŞartlarıTeslimat Şartları İade Şartlarıİade Şartları